NJERIU ËSHT I PASUR AQ SA JEP JO SA KA PASURI?

Ju falemnderojme per pagesat e antarsise dhe donacionet per Janar 2015 Shoqata Humanitare Lugina e Presheves

Musliu: «Mërgata nuk është ndalur dhe nuk do të ndalet duke ndihmuar në Atdhe»
«Kishte njerëz që në mëngjes nuk kanë bukë të hanë, apo ngrohje në këtë kohë dhe me këtë temperaturë të ftoftë që po mbretëron në Atdhe. Të mos flasim që fëmijët e tyre ta kenë luksin e veshjeve, por me rroba të shqyera dhe me këmbë të lagura qëndrojnë në shkollë gjatë tërë orarit», na tha ndër të tjera z.Musliu.

Dashnim HEBIBI

St. Gallen, janar 2015

Se mërgata nuk po ndalet së ndihmuari në Atdhe, kjo po shihet dita-ditës në forma të ndryshme. Sikur të mos ishte mërgata, atëherë do të kishte edhe më shumë probleme ekonomike në Atdhe, e këtë e kanë thënë edhe shumë bashkëkombës gjithandej trojeve tona etnike. Këtë e kanë dëshmuar edhe njohës të ekonomisë, që e shohin mërgatën si resursin kryesor të të ardhurave në Atdhe. Nuk besoj se do të gjendet një mërgimtar, i cili gjatë pushimeve nuk do të harxhojë të paktën 2.000 euro, e të mos flasim për ata që e organizojnë ndonjë gazmend familjar dhe ndërtojnë shtëpi, apo kanë bizneset e tyre, e aktivitete tjera të ngjashme. Me t’u kthyer nga pushimet dimërore, bashkatdhetarët tanë, pa dyshim, se i marrin me vete edhe përshtypjet e tyre pas pushimeve.


SHH «Lugina e Preshevës» ka hapur shtigje të tjera në aspektin bamirës

E në këtë rast, Kryesia e Shoqatës Humanitare «Lugina e Preshevës», me qendër në Gossau të St.Gallenit, edhe gjatë stinës së dimrit ka dhënë ndihma për ata që kanë pasur nevojë. Stina e dimrit është edhe më e rëndë për ata që nuk kanë, prandaj Kryesia e kësaj shoqate, duke i falënderuar të gjithë anëtarët dhe donatorët, ndau ndihma në vendlindje, si në Preshevë, Bujanoc, Medvegjë, Kosovë dhe Maqedoni. Ne patëm rastin të bashkëbisedojmë me kryetarin e kësaj shoqate, z.Fazli Musliu, i cili para pak ditësh ishte kthyer nga Atdheu dhe ai, edhe pse ishte në pushime dimërore, nuk mundi të rehatohet pa i ndarë ndihmat e grumbulluara në arkën e shoqatës. Biseda jonë ishte e gjatë, por po shkëpusim vetëm disa pjesë nga ajo. Thënë shkurt, pak skenat e skamjes mund të shihen gjatë stinës së verës. E, në anën tjetër, kur i sheh kafenetë me plot njerëz dhe pothuajse çdo qytetar me telefon celular në dorë, atëherë njeriu dyshon se është vështirë ta gjesh ndonjë skamnor.

 

Lule të freskëta dhe flamuj kombëtarë në vendin e dëshmorëve

Fazli Musliu tregon se ka pasur raste të ndryshme e të dhimbshme. Kishte njerëz që në mëngjes nuk kanë bukë të hanë, apo ngrohje në këtë kohë e temperaturë të ftoftë që po mbretëron në Atdhe. Ai tregon se gjatë vitit 2014, Shoqata Humanitare «Lugina e Preshevës» ka kontribuar mjaft dhe është e kënaqur me ndihmat që i ka ndarë, por sikur të kishte edhe më shumë, nuk do të mjaftonin, sepse kërkesat janë edhe të shumta. Kjo shoqatë e ka rregulluar edhe një lulishte te vendi i lapidarit të dëshmorëve, që u hoq dhunshëm nga forcat e shumta policore e të xhandarmërisë serbe. Aty do të ketë lule të freskëta gjithnjë, si edhe flamuj kombëtarë. Tri herë në vit do të ndërrohen lulet dhe te vendi i ndarjes së jetës të dëshmorëve, ndërsa praktikohet që të ketë flamuj kombëtarë edhe aty, e koston e mbulon kjo shoqatë, në bashkëpunim me OVL-në. Ata sivjet janë takuar edhe me familjarët e dëshmorëve, të gjithë bashkë në një vend, që ta pinë një gotë uji dhe të bashkëbisedojnë, por, në anën tjetër, edhe t’i ndajnë ndihmat. Ky koktej me familjarët e dëshmorëve, invalidët dhe veteranët u mbajt në dhjetor, dhe po shpresohet se do të takohen rregullisht e të flasin ndërmjet vete.

Zoti Musliu nuk i fsheh emocionet që i ka përjetuar kur i ka takuar të gjithë bashkë dhe ka marrë urata të shumta për punën që po e bën shoqata, anëtarët e saj, si dhe donatorët.

 

Ndihma përfituan 49 familje të dëshmorëve, të invalidëve dhe të veteranëve të UÇPMB-së. Gjithsej për 83 familje u ndanë ndihma

Vitin që e lam pas, pra më 2014, ishin gjithsej 49 familje që u ndihmuan nga shoqata e përmendur: 46 prej tyre në Preshevë dhe Bujanoc, ndërsa tri familje në komunën e Tetovës, përkatësisht në fshatin Brodec. Në Preshevë janë 18 familje skamnore, në komunën e Bujanocit 12 familje dhe në Medvegjë katër sosh, e pa dyshim se ka edhe shumë e të tjera, por ne këto patëm mundësi t’i ndihmojmë sivjet, që gjithsej bëjnë 34. Të gjitha këto përfituan ndihma modeste, përkatësisht nga 100 franga zvicerane. Gjithashtu, edhe një shtëpi për një skamnor që është duke u rregulluar nga «Human Center», me seli në Preshevë, e ne kemi kontribuar me 2.000 franga zvicerane.Tre studentë për vitin 2014/15 marrin gjithsej 3.000 franga zvicerane

Shoqata Humanitare «Lugina e Preshevës» ka hapur shtigje të tjera në aspektin bamirës, duke dashur që të kontribuojë edhe më shumë për studentët. E dimë, thotë z. Musliu, se ka shumë familje që kanë ndonjë anëtar të familjes që është i mirë në shkollë, por që nuk ka mjete. Ne po mundohemi të ndihmojmë me vepër, e jo me fjalë. Situata në vendlindje është dramatike, prandaj kërkojnë ndihmë në çdo cep. Pa dyshim, ata që i kanë familjarët e tyre në mërgim e kanë më lehtë, por ata që nuk e kanë askënd në punë e kanë shumë vështirë. Studentët presin që t’u ndihmojmë. Është nder dhe kënaqësi edhe për ne, edhe për shoqërinë, kur sheh që këta studentë na falënderojnë dhe na urojnë të gjithëve për shëndet të mirë dhe të mira tjera të përgjithshme.

Viti 2014 u përmbyll me 15.700 franga zvicerane ndihmë

Kryesia e shoqatës i falënderon të gjithë mërgimtarët, anëtarët, donatorët, e pa dyshim edhe kryesitë e xhamive, që kanë ndihmuar, pa i harruar edhe mediet tona, si «dialogplus», Tv Presheva, Tv Aldi, presheva.com etj., që e kanë dhënë kontributin e tyre. Zoti Musliu shpreson se mërgimtarët, ashtu siç kanë qenë gjithmonë zemërgjerë, do të jenë edhe gjatë këtij viti. Kërkesat janë të shumta, prandaj nuk ka dyshim se ndihma jonë është e mirëpritur nga ata që kanë nevojë

 

Me 18 Maj 2014 në Tübach SG-CH u mbajtë Akademija e dëshmorëve të UÇPMB.së

Të nderuarë Sponzorë dhe Aktivistë Vullnetarë të Akademis Përkujtimore të UÇPMB/së ju falemnderojmë përzemërsisht se pa ju vështirë të organizohen Akademitë të ktijë lloji me vlera Kombëtare:

1.Sokol Nitajë na mbështeti me mjete finaciare pa as nji hezitim

2.Bejtulla Beluli dhe Vaid Beqiri sponzorun darkën për misafirë

3.Nexhat Kadriu Mimoza 93 sponzorojë udhtimin e ekipit të RTP Presheva

4.Shpend Pirkun mezger ishte me gril  pa konpenzim

5.Ferat Rashiti punë vullnetare pregaditjen e sallës dhe shitjen e pijeve

6.Mesud Rufati ndihmoi për pregaditjen e salles me Sead Bajramin

Ju falemnderon kshilli organizativ :Fazli Musliu:Zenel Neziri:Shaip Bajrami:Nasir Rrustemi:Ferat Rashiti:Dashnim Ebibi

Gjithashtu i falemnderojmë edhe mediatë:Si Dialoguplus,TV diasporën,RTP nga Presheva,SYRI BLU,dhe të gjitha faqet elektronike që përcjellin aktivitetet tona:

Rrespektë:

Shoqat "LUGINA E PRESHEVËS Shpërndau ndihmat për vitin 2013

Kryesia e shhlp mbajti mbledhen 17.01.20013

Raporti definitiv i shhlp për Vitin 2013 u verifiku nga kryesia e shhlp dhe u aprovu në bazë të dëshmive që janë bë shpërndarja e ndihmave

Njoftim nga shhlp zvicër

shhlp është shum e përgjegjshme për punën që e bën por nëse ka dikush paknaqsi ndaj punës tonë vullnetare është problem i tyre ,dhe ne të drejtohen te ovl në preshevë se listat gjithmonë i ka bë ovl prej 2006 der 2012 ovl e kanë bë vlersimin na i kem dhën të hollat dhe së bashku kemi bë shpërndarjen ne ndihmojmë .Në vitin 2013 shhlp listën e ka bë në bazë të listave të ovl që i kemi pasë nga ovl, kshtu që ska ndryshime:aq sa na mbështein bashkëkobasit,nuk jemi shtet as pushtet lokal po jemi disa njerz që punojmë vullnetarisht me harxhime tona personale në grubullimin e mjeteve dhe shpërndarjen rrugën që nuk është lehtë me i vizitu krejtë këto familje e bëjmë me harxhime tona nëse dikushë ka ndonji vrejteje të sinqert jemi për bisedë por reklamat të pa baza jemi adresa e fundit ku dikush mundet me relkamu shhlp,zvicër rrespekt për gjithë familjet e dëshmorëve,invalidëve,veteranët,dhe pjesmarrsit e luftës

shhlp ka veprimtarë që kanë nji bagazh të veprimtarisë për shtetformimin e kosovës ,në përkrahje të gjitha situatave qysh e ka lyp koha  në të kalurën,të kalitur por kurr të koritur me veprimtari 24 vite :shtohet pytja pse këta njerëz i përkrahin dhe kanë besim te bashkëkombasit mendoni pak,ka pas shum aktivista para luftës gjatë luftës ku janë sot,një ne presim shpërblimin nga zoti jo nga njerzit po nga njerzit presim rrespektë për punën vullnetare:

Ndihmat në Medvegje ka shpërnda komisioni i shoatës së Medvegjës i cili vepronë në Medvegjë u ndihmu nga shhlp

Ndihmatë për Medvegjë 4 familje në vitin 2013

 

1.Fshati Tupallë:Abadin Jaha

2.Fshati Siarin:Arif Pajaziti

3.Fshati Sfircë:Sadi Islami

4.Fshati Kapit:Bilall Jaha

Takim me udhëheqsit e komunës së Bujanocit

Takimi me udhëheqsit e komunës së Bujanocit Kryetarin z.Nagip Arifin dhe Kryetarin e asamblesë komunale z.Jonuz Musliun nga Shoqata LUGINA E  PRESHEVËS Kryetari Fazli Musliu dhe Arkatari Shaip Bajrami ishte takim vllazrorë dhe në interes të përbashkët që e preokupon Luginën e Preshevës rrespektivisht Bujanoc,Medvegjë,Preshevë,ne i falemnderojmë udhëheqsit të Komunës së Bujanocit për mikpritje dhe bashkpunim:

U mbajtë AKADEMIJA PËRKUJTIMORE NË ZVICËR ME 26 MAJ 2013 FOTO REPORTAZHI D.HEBIBI

A K T U A L E

Si mbasë disa portaleve ku kan dhon komente në lidhje me kuvendin e shhlp/së

Të nderuarë bashkkombasë jemi të detyruarë të japim disa sqarime

pse zgjidhen kryesishtë të njejtit persona ka shum arsye

1.Këta persona janë të besushëm dhe e kanë dëshmu me vite të tëra punën e pa lodhëshme transparente dhe nuk janë labila po stabila jnë të kaliturë dhe jo të koriturë punojnë për hirë të zotit dhe vetëm atijë i frigohenë

2.SHHLP është e hapurë për gjeneratat të reja dhe çdo herë kur kemi tubime ,kuvende kërkojmë kyçjen e rinisë mirpo deri sotë nukë kanë shprehë gadishmëri ne shum do t ishim të lumtur nëse na bashkangjiten të rit dhe të ja lëm punën rinisë po në shhlp së ka përfitime vetëm harxhime personale dhe kjo mundët të jet arsya e rinis tonë

3.Sa i përket familjeve të burgosur në beograd na vjen keqë shum për këto familje dhe duhetë të ju përkujtoimë se shhlp ka qenë e para që ka reagu dhe ka ndihmu këto familje me nji her pas rastitë dhe kemi ndërtu shtëpi Faton Hajdarit dhe dëshirojmë sa ma parë të kthehen në familjet e veta.me respekt kryesia e shhlp zvicër.

NGA SHHLP JU NDA MIRNJOHJE SALI SALIHUT 30 Mars 2013

Në kuvendin e shhlp ju nda mirënjohje nji psonaliteti të shquarë të luginës SALI SALIHUT dhe kët mirnjohje në emër të familjes Salihu e pranoi vllau i Salihut MEMET SALIHU

Salihu jo pse ishte antarë i shhlp/së  që nga filimi por ishte nji aktivistë i çështjes kombëtare,humanitare,dhe atë që së munde të ja thoshte njerzve e thoshte për mesë botimeve të librave se njerzit së të kuptojnë nga nji her edhe kur je drejtë ,kemi pasë rastin të bashkëpunojmë dhe jemi krenarë që e kemi pasë nji shokë si Salihu dhe i qoftë dheu i lehtë i Luginës ishala zoti në Xhenet na takon

kryesia e shhlp:

U mbajtë protesta në Bruksell me 09.02.2013

Kryetari Fazli Musliu dhe Shaip Bajrami nga vizita në BelgjikëFoto desing Bujamin Mustafa

Keni mundsi ti shikoni foto te aktiviteteve 1991/2011

U mbajt kuvendi zgjedhor me 08.01.2011


Ferat Rashiti

Sponzor 2015

 www.shhlp.com

udhtoni komod me agjensin

Presheva BYRO

Nat:0793438643

Faqe e MADHE

për njerëz të MDHEJË!

Ejani edhe JU

Me 30.Fr në vitë antarsi

 (Hapë konto për ahiret

Mobil:076 216 5199

shhlp.2006@hotmail.com

Gjithë çka ka kufi vetëm

Patriotizmi,Atëdhetarizmi,

Humanizmi,e,Bëmirsia,së kanë.KUFI

 

 

 

Postkonto: Gossau SG

 Konto ne Franga

A  D  R  E  S  A

Humanitärer Verein

Lugina e Presheves

CH:9200 Gossau SG

Postkonto:85-112906-3 

 iban bic nga shtetet tjera

IBAN:CH220900 0000

 8511 2906 3

BIC: POFICHBEXXX

A D R E S A

Konto e SHHLP ne Euro

Humanitärer Verein

Lugina e Presheves

9200 Gossau SG

Euro:91-281805-9


Konto numri i SHHLP-se

Dega ne Belgjik Beneluks

DEXIA BANK:

Kon Nr:779-5912465-58

 shhlp.2006@hotmail.com